W przypadku śmierci Bliskiej Osoby konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Wiemy jednak, że sam fakt zgonu jest tak trudnym i bolesnym przeżyciem i wiąże się z tak silnymi emocjami, że przebrnięcie przez określone procedury może być mocno skomplikowane. Uczucia, jakie towarzyszą tym pierwszym chwilom po śmierci Bliskiego są najtrudniejsze.
Z myślą o pomocy Państwu w takich właśnie chwilach przygotowaliśmy krótki przewodnik. W nim znajdziecie Państwo najbardziej istotne informacje, jak poradzić sobie z formalnościami po stracie Bliskiej Osoby – głównie w okresie pomiędzy jej śmiercią i pochówkiem.
1. Najpierw konieczne jest uzyskanie karty zgonu, którą może wystawić jedynie lekarz. Jeżeli osoba zmarła w domu, należy – w ciągu dnia – wezwać lekarza rodzinnego. Jeśli natomiast zgon nastąpił w nocy lub w weekend czy święto wzywamy lekarza pogotowia dzwoniąc pod nr 999 lub 112 (z telefonów komórkowych). Potwierdzenie zgonu przez lekarza jest dokumentowane wystawieniem karty zgonu i jest niezbędny do przetransportowania ciała zmarłego do chłodni. W przypadku, gdy śmierć nastąpiła w szpitalu, kartę zgonu wystawia lekarz, który opiekował się chorym.
2. Dysponując już kartą zgonu należy wezwać zakład pogrzebowy, który dokona eksportacji – przewiezienia ciała Zmarłego do chłodni. W przypadku Zakładu Pogrzebowego MEMORIAL wystarczy zadzwonić pod całodobowy numer 601 216 212, a dyżurujący pod tym numerem pracownik natychmiast udzieli Państwu niezbędnych informacji oraz przyjmie zlecenie, które zostanie wykonane najszybciej, jak to jest możliwe. Ciało Osoby Zmarłej przewieziemy do naszej własnej chłodni, gdzie będzie oczekiwać na dzień pochówku.
3. Kolejnym krokiem jest udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania aktu zgonu. Podstawą do jego wydania jest karta zgonu, którą wystawił wcześniej lekarz, oraz dowód osobisty osoby zmarłej. Jeśli skorzystają Państwo z usług naszej firmy pogrzebowej MEMORIAL nasi pracownicy służą pomocą na każdym etapie organizacji i przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej. Na Państwa życzenie możemy więc wziąć na swoje barki dopełnianie formalności, łącznie z odbiorem zasiłku pogrzebowego ZUS.
4. Gdy już dokonają Państwo wyboru zakładu pogrzebowego – prosimy, aby dostarczyć następujące dokumenty:
- karta zgonu
- akt zgonu (jeśli już go Państwo uzyskali; jeśli nie – pomożemy w jego otrzymaniu)
- numer grobu (jeśli jest znany)
- legitymacja emeryta lub rencisty (jeśli życzą sobie Państwo skredytować usługę pogrzebową w ramach zasiłku pogrzebowego)
- zaświadczenie z zakładu pracy Osoby Zmarłej (w przypadku osób czynnych zawodowo)
W przypadku problemów lub wątpliwości, co do uzyskania powyższych dokumentów, prosimy o kontakt z nami. Postaramy się pomóc i doradzić możliwe rozwiązanie problematycznych kwestii.
5. Po zakończeniu powyższych formalności będzie możliwe skupienie się na ustaleniu szczegółów pogrzebu – w tym:
- daty pogrzebu
- daty kremacji (jeśli jest planowana)
- wyboru cmentarza i miejsca pochówku
- wyboru trumny lub urny
- określenia rodzaju obrządku religijnego lub ustalenia szczegółów pogrzebu świeckiego
- wyboru innych akcesoriów oraz usług pogrzebowych
Zakład Pogrzebowy MEMORIAL z Warszawy jest gotowy, aby służyć Państwu profesjonalnym doradztwem w każdej kwestii związanej z pochówkiem Bliskiej Państwu osoby. Gwarantujemy, że zawsze postaramy się poświęcić Państwu tyle czasu i uwagi, ile jest to potrzebne.