Tematy około pogrzebowe to kwestia, wokół której narosło wiele przesądów i wierzeń ludzi na całym świecie. Wielu ludzi wierzy w różnego rodzaju przesądy związane z pogrzebem. Oto kilka ciekawych przesądów związanych z branżą funeralną:

Otwarte okno i drzwi

W wielu krajach na świecie, podczas pogrzebu, pozostawia się otwarte okna i drzwi, aby dusza zmarłego mogła opuścić swój dom i przejść do zaświatów. Wierzono, że zamykając drzwi i okna, dusza może zostać uwięziona w świecie żywych i nie znaleźć swojego miasta w zaświatach.

Magiczne 6 tygodni

Od wieków istnieje przesąd, który mówi o tym, aby przez 6 tygodni nie dotykać rzeczy zmarłego od jego śmierci. Przesąd opowiada o tym, że przez ten czas zmarły może powrócić w celu skorzystania z należących do siebie rzeczy. Ta sama zasada tyczy się kwiatów złożonych na grobie. Według niektórych wierzeń nie powinny one być zdejmowane przez 6 tygodni, od dnia pogrzebu. W dzisiejszych czasach ze względu na zachowanie porządku na cmentarzach, kwiaty zabierane są jednak o wiele szybciej.

Używanie zapałek zamiast zapalniczek

Istnieje przesąd mówiący o tym, że na cmentarzu nie należy używać zapalniczki, lecz zapałek. W kulturze polskiej przesąd ten jest dość powszechny i związany jest z wiarą w duchy i siły pozaziemskie. Uważa się, że używanie zapalniczki może ściągnąć na rodzinę pecha.

Zorganizowanie pogrzebu przed niedzielą

Jest to ostatni i najbardziej popularny przesąd, który mówi o tym, aby zdążyć pochować zmarłego przed niedzielą. Wiele osób uważa, że konieczne jest pochowanie zmarłego przed pierwszym dniem tygodnia (według Biblii) ze względu na to, iż zmarły będzie czekał dłużej na pochówek. Wydłużone oczekiwanie na pogrzeb, grozi tym, że za jakiś czas zabierze on ze sobą w zaświaty kogoś bliskiego.

Przesądy współcześnie

Współcześnie niewiele ludzi traktuje powyższe przesądy z taką powagą, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wciąż zdarzają się sytuacje, gdy ludzie unikają czynności, aby nie doprowadzić do niepożądanych skutków. Warto jednak pamiętać, że przesądy wynikają z różnych tradycji kulturowych, a ich znaczenie z czasem może ulec zmianie. W dzisiejszych czasach ludzie odchodzą od przesądów, ale i tak są one ciekawym zjawiskiem związanym z kulturą i historią różnych narodów.

© 2024 Usługi pogrzebowe MEMORIAL
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: BRAINBOX

Usługi pogrzebowe Memorial

Funer Warszawa