W tak niezwykle ciężkim okresie jakim jest żałoba, święta czy rocznica śmierci bliskiej nam osoby, niezwykle ważne jest zadbanie zarówno o siebie, jak i o osobę zmarłą. Pewnie czytelnikowi nasuwa się pytanie jak można zadbać o osobę zmarłą.

Artykuł został stworzony z myślą o osobach, które wciąż odczuwają stratę bliskiego. Ukazuje dlaczego i w jaki sposób troszczymy się o groby najbliższych. Dla człowieka, który przeżył utratę bliskiej osoby ważne jest miejsce, do którego może przyjść i „spotkać się” ze zmarłym. Najczęściej takim miejscem jest grób zmarłego. Istotne jest, aby dbać o grób, tak jakbyśmy pielęgnowali pamięć o ukochanej osobie.

Wiadome jest, iż z szacunku do zmarłego należy utrzymywać grób w czystości, ale nie wiele osób rozumie, że robi to też dla swojego komfortu psychicznego. Istnieje wiele sposobów domowego czyszczenia grobów.

Jak wyczyścić nagrobek?

Najlepszym środkiem do mycia nagrobka jest ciepła woda z płynem do mycia naczyń. Grób należy namoczyć ciepłą wodą, aby wszystkie zabrudzenia zeszły. Oczywiście po czyszczeniu należy jeszcze raz przemyć go samą ciepłą wodą, aby zacieki nie odznaczały się znacząco na kamieniu. Należy pamiętać, aby mycie grobów następowało cyklicznie, a nie było zostawiane na „specjalne okazje” ponieważ zaistnieje trudność domycia kurzu, ziemi czy innych zanieczyszczeń. Ważnym czynnikiem jest również pogoda i temperatura – niska temperatura niestety nie sprzyja zmywaniu brudu.

Następnym doskonałym sposobem jest mycie nagrobków za pomocą octu rozcieńczonego z wodą. Jest to bardziej ekologiczny sposób, natomiast należy pamiętać, iż nierozcieńczony może podstawić plamy i odbarwienia na nagrobku. Ocet z wodą zdecydowanie podkreśli połysk nagrobku oraz sprawi, iż będzie się na nim wolniej osadzał kurz. Oczywiście proszę zwrócić uwagę na rodzaj kamienia, z którego został wykonany nagrobek. Zdarzają się bardziej delikatne materiały o pewnych przeciwskazaniach w zakresie konserwacji i czyszczenia.

Pamięć o zmarłym

Jednakże nie samymi porządkami człowiek żyje, ważna jest również pamięć o bliskich. Osoba przychodząca na grób powinna przynieść coś w postaci „prezentu” – wychodzi się z założenia, iż najczęściej jest to znicz lub kwiaty. Zawsze przy cmentarzu są rozstawiane stragany i sklepiki, w których możliwe jest zakupienie zniczy czy kwiatów.

Zazwyczaj nasza troska o groby kierowana jest uczuciem straty i pustki. W celu załatania tego ubytku w naszym sercu dużo osób decyduje się na cykliczne przychodzenie na cmentarz. Stojąc naprzeciwko miejsca pochówku zmarłej osoby, w pewien sposób człowiek czuje ulgę oraz godzi się z tą utratą ze względu na miejsce, do którego zawsze, o każdej porze dnia może przyjść zmówić modlitwę oraz „porozmawiać” ze zmarłym.

Żałoba to ciężki moment dla rodziny, znajomych czy bliskich, więc ważne jest okazanie zrozumienia i wsparcia osobie przechodzącej przez to cierpienie.

Niestety to, że danej osoby nie ma już wśród żywych, nie znaczy, że nie istnieje w nas. Jest przy nas obecna i wciąż istnieje w naszych myślach i wspomnieniach.

„Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią”…..

© 2024 Usługi pogrzebowe MEMORIAL
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: BRAINBOX

Usługi pogrzebowe Memorial

Funer Warszawa