Zadbany i czysty pomnik jest wyrazem naszej pamięci o Osobie Zmarłej. Wiele osób regularnie dba o grób, wymienia kwiaty i znicze. Jak jednak dbać o pomnik, aby przez kolejne kilkanaście lat prezentował się jak nowy?
Jak czyścić pomnik?
Wybierając odpowiednią pielęgnację grobu, należy brać pod uwagę kamień, z jakiego został wykonany pomnik. Na cmentarzach najczęściej można spotkać się z pomnikami z granitu, marmuru lub popularnego kilkanaście lat temu lastryko. Każdy z tych materiałów ma inne potrzeby i inaczej będzie reagować na środki czyszczące.
Pomnik z granitu
Do czyszczenia pomniku wykonanego z granitu najlepiej sprawdzi się czysta woda. Zastosowanie środków nabłyszczających nie jest wskazane. Wynika to z tego, że taki specyfik spowoduje, że pomnik z granitu zacznie matowieć, a tym samym straci swój naturalny wygląd.
Pomnik z lastryko
Lastryko to mieszanka cementu, wody, grysu oraz barwników. Jeszcze w latach 90 to ten typ pomników był najczęściej spotykany na cmentarzach. Pomnik wykonany z takiego materiału jest o wiele tańszy niż marmur lub granit. Niestety jego pielęgnacja jest o wiele bardziej wymagająca. W wyniku dużej porowatości materiału pomnik z lastryko jest trudniejszy w czyszczeniu. Tutaj nie wystarczy sama woda. Aby pomnik przez wiele lat prezentował się dobrze, dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie go za pomocą szczotki zamoczonej w wodzie i płynie do naczyń. Po osuszeniu pomnika dobrze jest nałożyć specjalny preparat z silikonem, który sprawi, że pomnik przez dłuższy czas zachowa dobry wygląd.
Pomnik z marmuru
Marmur jest najdroższym materiałem, ale wynagradza to jego prosta pielęgnacja. Tak jak w przypadku pomników z granitu najlepiej sprawdza się sama woda. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że pomnik z marmuru z czasem naturalnie matowieje. W takiej sytuacji można zastosować środek konserwujący marmur.
Kwiaty na cmentarz
Bardzo popularnym sposobem na zadbanie o pomnik jest również zasadzenie dookoła pomnika odpowiednich roślin. Kwiaty posadzone w ziemi mają o wiele większą przewagę nad tymi ciętymi. Jest to bowiem trwała ozdoba, której nie trzeba wymieniać co kilka dni. Na cmentarzu najlepiej sprawdzają się takie kwiaty jak:
- cyklameny,
- bratki,
- stokrotki,
- ostróżka ogrodowa,
- floks wiechowaty.
W przypadku bardziej zacienionych miejsc najbezpieczniej posadzić:
- bluszcz pospolity,
- bukszpan wiecznie zielony,
- barwinek pospolity,
- mahonia pospolita.
Trwałe ozdoby na grób
Z wielu przyczyn nie każda osoba ma możliwość regularnego dbania o pomnik. Dlatego niektóre osoby decydują się na trwałe ozdoby na grób. Przykładem takiej ozdoby mogą być sztuczne bukiety. Coraz częściej można spotkać plastikowe kwiaty, które do złudzenia przypominają prawdziwe kompozycje florystyczne. Dla osób, które preferują jednak bardziej naturalne rozwiązania, dobrze sprawdzą się bukiety wykonane z suszonych kwiatów. Przykładem takich kwiatów jest zatrwian, który po wysuszeniu nie traci swoich kolorów i przez długi czas prezentuje się bardzo okazale.
Znicze solarne
Wypalone znicze wpływają bardzo mocno na estetykę grobu. Dlatego w przypadku osób, które nie mogą często odwiedzać bliskich na cmentarzu, dobrym rozwiązaniem są znicze solarne. To bardzo ładny i elegancki rodzaj znicza, który przez dzień zbiera światło, aby wieczorem rozbłysnąć światłem. Znicz solarny to przyjazne środowisku rozwiązanie, ponieważ do jego funkcjonowania nie są potrzebne baterie, tym samym taki znicz może posłużyć przez wiele lat.