W kolejnym wpisie w sekcji blogowej naszego zakładu pogrzebowego omówimy sprawę składania kondolencji w formie wiadomości sms. Gdy osoba nam bliska lub poważana przez nas przeżywa żałobę, w naturalny sposób odczuwamy, że wypada złożyć jej kondolencje. Etykieta mówi o drogach formalnych. Najlepiej kondolencje złożyć osobiście podczas ceremonii pogrzebowej. Inną formą jest rozmowa telefoniczna lub poprzez list, czy dawniej telegram. Często zastanawiamy się jak wygląda sprawa ze smartfonami, komunikatorami i wiadomościami SMS.
Zasady savoir-vivre mówią, że kondolencje wysłane przez SMS lub inny komunikator są dużym nietaktem. Zasady mają jednak to do siebie, że się zmieniają, a faktem jest, że lepiej złożyć jakiekolwiek kondolencje niż nie składać ich wcale. Czasem czujemy, że wypada złożyć kondolencje osobie z która jesteśmy obecnie w nienajlepszych relacjach. Kanały elektroniczne w tym przypadku są bezpieczną formą gwarantującą pewien komfort. Gdy zdecydujemy się na przesłanie kondolencji SMS-em lub inną drogą elektroniczną (e-mail, komunikatory, media społecznościowe, multimedialne nekrologi) warto pamiętać o zachowaniu pewnych zasad.
Kondolencje powinny być krótkie. Osoby po stracie oczekują symbolu pamięci i wsparcia w formie krótkiego i jasnego przekazu. Kondolencje powinny być napisane językiem formalnym z zachowaniem powagi. Dodawanie do kondolencji zdjęć, emotikon, GIF-ów lub naklejek może być źle odebrane. Pamiętajmy, że osobę w żałobie łatwiej jest urazić.
Przykładowe kondolencje wysyłane drogą elektroniczną
Przyjmij moje szczere kondolencje z powodu śmierci Twojej …
Z powodu straty … składamy na Twoje ręce wyrazy współczucia
Proszę przyjąć nasze kondolencje z powodu straty… Będziemy się modlić za jej wieczny odpoczynek.
Pragnę złożyć szczere wyrazy współczucia z powodu śmierci … Gdybyś czegoś potrzebował to pamiętaj, że jesteśmy przy Tobie.