Okres zimowy to czas, kiedy cmentarze nabierają szczególnego, spokojnego uroku. Biały puch śniegu pokrywa nagrobki, tworząc atmosferę zadumy i nadając całości niezwykłego klimatu. Zima, choć potrafi być piękna, może być trudnym okresem dla wielu roślin. Istnieją jednak gatunki kwiatów, które mogą pięknie ozdobić nagrobek.

Warto wówczas zwrócić uwagę na prawdziwie odporne rośliny. Wrzosy to niewątpliwie piękne kwiaty, które kupić możemy w różnych odcieniach fioletu i różu. Zazwyczaj wrzos pospolity zakwita w sierpniu lub wrześniu, ale znajdziemy też odmiany późno kwitnące, jak np. ”Alicia”, u której kwiaty pojawiają się dopiero w październiku. Wrzosy dobrze znoszą niskie temperatury i mogą przetrwać zimę na zewnątrz. Innym dobrym wyborem mogą okazać się rośliny zimozielone, ponieważ zdobią grób i wyglądają pięknie cały rok. Np. prosty, aczkolwiek urokliwy bukszpan można posadzić dookoła grobu, tworząc tzw. ramkę. Roślina ta rośnie stosunkowo wolno, więc nie ma potrzeby jej ciągłego przycinania. Nie jest również wymagająca, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne i glebę.

Jakie jeszcze kwiaty warto wybrać na cmentarz na zimę?

Warto zainteresować się kwiatami barwinka. Ciekawostką jest, iż znany jest jako roślina z tradycjami, gdyż sadzony był na grobach już w średniowieczu i symbolizował wieczność oraz raj. Charakteryzują go niebieskie kwiaty, które wypuszcza późną wiosną. 

Polecane są również klasyczne, aczkolwiek odporne na przymrozki nawet do minus pięciu stopni, dostępne w wielu kolorach chryzantemy. To kwiaty, które świetnie sprawdzą się do przyozdobienia grobów jesienią. Najlepiej rosną w grupach, ponieważ dzięki temu lżej znoszą zimowe przymrozki. Gdy temperatura za dnia spadnie poniżej zera, warto je zabezpieczyć i okryć włókniną. Wtedy mogą nawet przetrwać do wiosny. Istnieje też opcja, że nie będziemy mieli możliwości dbania o kwiaty, dlatego możemy sięgnąć po sztuczne kwiaty. Dekorowanie grobów kompozycjami ze sztucznych kwiatów jest już równie popularne i często spotykane, jak stawianie na nich wiązanek z żywych roślin. 

© 2024 Usługi pogrzebowe MEMORIAL
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: BRAINBOX

Usługi pogrzebowe Memorial

Funer Warszawa