1 Listopada – Święto Zmarłych
Historia – Święto zmarłych uznawane było jako wspominanie czci wszystkich chrześcijańskich męczenników, którzy oddali swoje życie za wiarę w Chrystusa. Daty tego święta były zróżnicowane. W IV wieku przypadało na pierwszy piątek po Wielkanocy. Na początku V wieku obchodzono obrzędy w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Inne świadectwa informują, że w VII wieku obchodzono wspomnienie wszystkich męczenników 13 maja, na co miało wpływ oddanie przez cesarza świątyni pogańskiej Papieżowi Bonifacemu IV, który kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł tę uroczystość z dnia 13 maja na 1 listopada. Od 837 roku papież Grzegorz IV rozporządził, by 1 listopada był nie tylko dniem wszystkich męczenników, ale także dniem wszystkich świętych Kościoła Katolickiego.
Obecnie – święto jest dniem wolnym od pracy. W kościołach odprawiane są uroczyste msze ku pamięci wszystkich świętych, w których wierni mają obowiązek uczestniczyć. Podczas Mszy księża mają na sobie białe liturgiczne szaty, które symbolizują radość i podkreślają podniosły nastrój. Po zakończonej liturgii odbywa się uroczysta procesja na cmentarzu oraz wspólna modlitwa nad grobami. Święto, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ma radosny charakter.
Tego dnia tłumnie zbieramy się nad grobami bliskich, dekorujemy je kwiatami i zapalamy znicze, aby uczcić ich pamięć. Nie należy zapominać o poległych i zabitych podczas wojny. Jest to także dzień pamięci narodowej.
Święto Zmarłych w innych krajach
Meksyk – Día de los Muertos czyli Święto Zmarłych jest obchodzone 1 i 2 listopada. Jest to wesołe święto, które polega na czczeniu życia zmarłych i więzi rodzinnych. Meksykanie wierzą, że zmarli wciąż egzystują i świętują tego dnia z nimi.
Gwatemala – w tym kraju Święto Zmarłych jest również dniem radosnym i rodzinnym. Groby bliskich przystraja się kwiatami i innymi dekoracjami. Najciekawszą tradycją jest puszczanie latawców, które mają duszom wskazać drogę do ich rodzinnego domu.
USA – Halloween jest przeróbką angielskiego „All Hollows Eve” co oznacza Wigilia wszystkich Świętych. Amerykanie podobnie jak starożytni Celtowie przebierają się za duchy, czarownice, potwory i chodzą tak ulicami miast w nocy z 31 października na 1 listopada. Dzieci natomiast chodzą grupami od drzwi do drzwi, pukając i domagając się słodyczy – jeśli ich nie otrzymają straszą gospodarzy. Obyczaj ten wywodzi się ze średniowiecza, gdzie chrześcijanie w dzień Wszystkich Świętych chodzili od wioski do wioski żebrząc o “ciasto dla duszy” czyli chleb z rodzynkami. Hojnym gospodarzom w zamian obiecali modlitwę za duszę ich bliskich zmarłych.
Japonia – w Japonii święto nazywa się Bon. W zależności od regionu odbywa się w lipcu lub sierpniu. Japończycy wierzą, że tego dnia dusze zmarłych powracają na ziemię, aby odwiedzić swoje rodziny. Na progach domów zapalane są latarnie co symbolizuje ognie powitalne. W wielu miastach odbywają się rytualne, uliczne tańce. Budowane są ołtarze uwieczniające pamięć o zmarłych.
2 Listopada – Dzień Zaduszny
Dzień zaduszny, czyli wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Jest to wyłącznie święto kościelne, w które kościół i wierni wspominają zmarłych pokutujących w czyśćcu. Odprawiane są też w ich intencji nabożeństwa, czyli wypominki. Co ma umożliwić im oczyszczenie i spotkanie z Bogiem.
Do ciekawostek należy fakt, że jeszcze w XIX wieku na wschodzie Polski odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, co później stało się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania „Dziadów”.