W życiu każdej rodziny zdarzają się wydarzenia, które sprawiają, że zastanawiamy się czy nasze dziecko powinno w nich uczestniczyć. Takim rodzinnym ale zarazem bardzo smutnym wydarzeniem jest pogrzeb. W przypadku pogrzebu bliskiej osoby ważnym czynnikiem jest to czy i jak silne utrzymujemy relacje w naszej rodzinie i to jak ona funkcjonuje. Przed pewnymi informacjami uchronić dziecka się nie da. Dziecko żyjące z dala od uczucia bólu i straty i tak będzie musiało się z nim zetknąć. Możemy być też pewni, że będzie się ono zastanawiać nad tym czym jest śmierć i odchodzenie bliskich.
Biorąc pod uwagę wiek, religię i przekonania w jakich wychowujemy dziecko oraz jego wrażliwość można spróbować wytłumaczyć te zjawiska w sposób delikatny i pozwalający na łagodniejsze reakcję i przyswojenie śmierci w sposób niewywołujący zjawiska, które w psychologii możemy określić jako trauma.
Jeżeli rodzina ma możliwość zorganizować opiekę nad maleńkim dzieckiem np. poniżej 3 roku życia to chyba najlepiej, aby zostało ono w domu. Pogrzeb jest czasem ogromnej refleksji i momentem, w którym wszyscy żałobnicy chcą oddać swojemu bliskiemu szacunek. Nie ma więc zbytniej przestrzeni na bieganie i zabawy dziecka, które dopiero poznaje podstawy otaczającego świata.
Rozmowa z dzieckiem o śmierci
Przynajmniej kilkuletnie dziecko, które stworzyło bardzo silną więź z członkiem rodziny to jednak bardziej złożony temat. Brak członka rodziny będzie przez nie zauważony i w końcu zacznie ono zadawać pytania. W takiej sytuacji nie powinno się odmówić dziecku możliwości pożegnania się z ukochaną osobą. Tym bardziej, że prawdopodobnie zachowa o niej wspomnienia, zapamięta wspólne chwile i być może będzie odwiedzać w dorosłym życiu jej grób.
W przypadku dzieci można posłużyć się książeczkami. W celu odnalezienia odpowiedniego tytułu można wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: Książki dla dzieci poruszające temat śmierci. Wspólna lektura książki w formie bajki ułatwi nam rozmowę. W takiej rozmowie rodzice nie powinni kryć smutku lub płaczu. Emocje pozwolą zrozumieć dziecku, że pewne sytuacje wywołują w ludziach pewne zachowania, a tym samym dzieci nauczą się okazywać uczucia. W zależności od rozwoju dziecka i jego zrozumienia czym jest śmierć i pogrzeb, można spróbować zapytać w rozmowie czy chce ono uczestniczyć w pogrzebie.
Rozmowę o pogrzebie warto przeprowadzić nawet w przypadku starszych dzieci i nastolatków, tu również znajdziemy odpowiednie i pomocne lektury, czy artykuły. Tego typu rozmowy, często niełatwe pomagają młodemu człowiekowi rozwijać świadomość i dojrzewać. Dorosłe osoby idą przez życie posiadając różny poziom świadomości życia i jego przemijania. Oswojenie się ze zjawiskiem śmierci, przemijaniem życia i uczestnictwo w pogrzebach bliskich osób wywiera na ten poziom pozytywny wpływ.